Potas

m Platyna koloidalna Złoto koloidalne Miedź koloidalna Srebro koloidalne Slide Slide Slide Slide

Potas


Potas jest niezbędnym składnikiem odżywczym, którego organizm potrzebuje do wielu różnych funkcji, w tym do utrzymywania bicia serca. Ciężki niedobór potasu nazywany jest hipokaliemią i występuje, gdy poziom potasu u danej osoby spada poniżej 3,6 milimola na litr (mmol / l).

Zaparcie

Potas odgrywa ważną rolę w przekazywaniu informacji z mózgu do mięśni i regulowaniu skurczów mięśni. Niski poziom potasu może wpływać na mięśnie w jelitach, co może spowolnić przepływ pokarmu i odpadów. Ten wpływ na jelita może powodować zaparcia i wzdęcia.

Słabe mięśnie

Niedobór potasu może wpływać na inne mięśnie organizmu, w tym na ręce i nogi, co może prowadzić do ogólnego osłabienia i skurczów mięśni.

Osoba traci niewielkie ilości potasu wraz z potem, dlatego obfite pocenie się podczas intensywnej aktywności fizycznej lub przebywania w gorącym klimacie może często prowadzić do osłabienia lub skurczu mięśni.

Potas jest niezbędnym składnikiem odżywczym obecnym we wszystkich komórkach i tkankach organizmu. Kiedy spada poziom potasu, może to znacząco wpływać na szeroki zakres funkcji organizmu, co może prowadzić do niskiego poziomu energii oraz zmęczenia fizycznego i psychicznego.

Wysokie ciśnienie krwi

Niski poziom potasu może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, szczególnie u osób z wysokim spożyciem sodu lub soli. Potas odgrywa ważną rolę w rozluźnianiu naczyń krwionośnych, co pomaga obniżyć ciśnienie krwi.

Potas pomaga zrównoważyć poziom sodu w organizmie. Dieta bogata w sód jest częstą przyczyną wysokiego ciśnienia krwi.

Wielomocz

Nerki są odpowiedzialne za usuwanie produktów przemiany materii i regulację poziomu płynów i elektrolitów, takich jak sód i potas, we krwi. Robią to poprzez wydalanie z organizmu odpadów i nadmiaru elektrolitów wraz z moczem.

Umiarkowana do ciężkiej hipokaliemia może zaburzać zdolność nerek do równoważenia poziomów płynów i elektrolitów we krwi, co może prowadzić do zwiększonego oddawania moczu, zwanego wielomoczem.

Paraliż mięśni

Osoby z ciężką hipokaliemią mogą doświadczyć porażenia mięśni. Kiedy poziom potasu w organizmie jest bardzo niski, mięśnie nie są w stanie prawidłowo skurczyć się i mogą całkowicie przestać pracować.

Problemy z oddychaniem

Ciężka hipokaliemia może prowadzić do problemów z oddychaniem. Oddychanie wymaga użycia kilku mięśni, zwłaszcza przepony. Jeśli poziom potasu u danej osoby stanie się bardzo niski, mięśnie mogą nie działać prawidłowo. Osoba może mieć trudności ze wzięciem głębokiego oddechu lub odczuwać bardzo krótki oddech.

Nieregularne rytmy serca

Innym objawem ciężkiej hipokaliemii jest nieregularny rytm serca. Potas odgrywa ważną rolę w regulacji skurczów wszystkich mięśni, w tym mięśnia sercowego.

Bardzo niski poziom potasu w organizmie może prowadzić do nieregularnych rytmów serca, w tym bradykardii zatokowej, tachykardii komorowej i migotania komór. Jeśli dana osoba nie zostanie poddana leczeniu, stany te mogą zagrażać życiu.

Lekarze mogą wykryć nieregularne rytmy serca za pomocą elektrokardiogramu (EKG).

Wyświetlanie jednego wyniku